northeastern university seal
EXPLORE NORTHEASTERN

FY20 TIER 1 Award Recipients

25 COE faculty and affiliates were recipients of FY20 TIER 1 Interdisciplinary Research Seed Grants for 18 different projects representing up to $900K dollars of investment in research.

  1. Physics-Informed Deep Learning for High-Resolution Climate Extremes Modeling
    Rose Yu (Computer Science), Auroop Ganguly (Civil & Environmental Engineering)
  2. Video Capture of CEO Behavior to Predict Firm Performance
    John Bai (Finance), Rajesh Aggarwal (Finance), Raymond Fu (Electrical & Computer Engineering, Computer Science)
  3. Augmented Product Design for Personalized Manufacturing
    Mohsen Moghaddam (Mechanical & Industrial Engineering), Lu Wang (Computer Science)
  4. Probing Opportunistic Pathogen Dynamics in the Drinking Water Microbiome
    Ameet Pinto (Civil & Environmental Engineering), Aron Stubbins (Marine & Environmental Sciences/Chemistry/Civil & Environmental Engineering), Jeffrey Agar (Chemistry/Pharmaceutical Sciences)
  5. Mentored Award: Engineering Novel Analgesics Inspired from the Gut Microbiome
    Jiahe Li (Bioengineering), Kim Lewis (Biology)
  6. Mentored award: Integrated tools to visualize and characterize modified RNAs in the brain
    Sara Rouhanifard (Bioengineering), Meni Wanunu (Physics)
  7. Application of Network Analyses and Machine/Deep Learning Approaches to Modern, Multi-omic Data
    Steven Vollmer (Biology), Amy Mueller (Civil & Environmental Engineering/Marine & Environmental Sciences), Samuel Scarpino (Marine & Environmental Sciences/Physics
  8. Employer-based approaches for targeting the opioid crisis in the construction industry
    Jack Dennerlein (Physical Therapy), Christina Lee (Applied Psychology)
  9. Mu-Opioid and CB1 receptor signaling interactions in pain perception
    Leigh Plant (Pharmaceutical Sciences), Ryan Koppes (Chemical Engineering)
  10. Physics-encoded Sparsity-promoted Deep Learning for Data-driven Discovery of Nonlinear Governing Laws
    Hao Sun (Civil & Environmental Engineering), Ting Zhou (Mathematics)
  11. Experiment-Theory feedback loop to rationally design high-performance organic aqueous flow batteries
    Steven Lopez (Chemistry), Hongli Zhu (Mechanical & Industrial Engineering)
  12. Mentored Award: Urban Form Impact: Humans, Environments, Equity
    Sara Jensen Carr (Architecture), Jane Cephas (Architecture), Geoff Boeing (Public Policy & Urban Affairs), Peter Furth (Civil & Environmental Engineering), Sharon Harlan (Health Sciences/Sociology & Anthropology)
  13. Cognitive construals of urban waterways: Enhancing environmental awareness to promote resilience
    Daniel Adams (Architecture), John Coley (Psychology), Brian Helmuth (Marine & Environmental Sciences/Public Policy & Urban Affairs)
  14. Plants, microbes, and their interactions as determinants of carbon processing
    Jennifer Bowen (Marine & Environmental Sciences), Aron Stubbins (Marine & Environmental Sciences/Chemistry/Civil & Environmental Engineering), Randall Hughes (Marine & Environmental Sciences)
  15. Extracellular determinants of airway hyper-reactivity in Asthma
    Hari Parameswaran (Bioengineering), Erin Cram (Biology)
  16. High-throughput microscopy platform for accelerating regeneration neuroscience
    Samuel Chung (Bioengineering), Armen Stepanyants (Physics)
  17. Modeling and Evaluation of Interdependencies in Platform-based Systems
    Babak Heydari (Mechanical & Industrial Engineering), Rashmi Dyal-Chand (Law), Yakov Bart (Marketing), Hilary Robinson (Law/Sociology & Anthropology), Daniel O’Brien (Public Policy & Urban Affairs/Criminology & Criminal Justice)
  18. Machine Learning Enabled Bottom Up Multiscale Computational Modeling of Ceramic Matrix Composites Under Extreme Conditions
    Yang Liu (Mechanical & Industrial Engineering), Alain Karma (Physics), Deniz Erdogmus (Electrical & Computer Engineering)

Related Faculty: Auroop R. Ganguly, Yun Raymond Fu, Mohsen Moghaddam, Ameet Pinto, Aron Stubbins, Jiahe Li, Kim Lewis, Sara Rouhanifard, Meni Wanunu, Amy Mueller, Jack Dennerlein, Ryan Koppes, Hao Sun, Hongli (Julie) Zhu, Peter G. Furth, Brian Helmuth, Randall Hughes, Harikrishnan Parameswaran, Erin J. Cram, Samuel Chung, Armen Stepanyants, Babak Heydari, Yang 'Emily' Liu, Alain Karma, Deniz Erdogmus

Related Departments:Bioengineering, Chemical Engineering, Civil & Environmental Engineering, Electrical & Computer Engineering, Mechanical & Industrial Engineering